ZBĄSZYŃ :: W ogólniaku ruszyła nowa, atrakcyjna dla młodzieży klasa

Tego się tutaj nauczysz: Stój bandyto, bo strzelam!


Humory pierwszoklasistkom
dopisują. Alina Chojnacka
z Konotopu, Magda Kaczmarek
z Wielichowa, Sandra Buda
z Siedlca i Paulina Wachacz
z Babimostu zgodnie twierdzą,
że w przyszłości chcą zostać
policjantkami.

 

Plotki o dziewięciu kandydatach na jedno miejsce w jakiejś nowej szkole okazały się przesadzone, ale stare liceum rzeczywiście uruchomiło ciekawy i rzadki kierunek: bezpieczeństwo publiczne.

- Nie powstało żadne nowe liceum, tylko w naszym ogólniaku wśród trzech klas pierwszych jedna, I c, otrzymała profil pod nazwą bezpieczeństwo publiczne - mówi Bogusław Pietrusiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1. - Fakt, kierunek okazał się na tyle atrakcyjny, że mamy nawet uczennicę z Częstochowy, a było też dwóch uczniów z Łodzi, lecz potem znaleźli podobny kierunek w Poznaniu, gdzie było im bliżej.
- Chciałam zostać policjantką, a to jest pierwszy krok w tym kierunku - stwierdza rezolutnie Kornelia Sikora z Częstochowy.

Więcej ćwiczeń
Pomysł utworzenia klasy bezpieczeństwa publicznego przyszedł do głowy dyrektorowi Pietrusiewiczowi podczas narady w powiecie z udziałem policji. Uznał, że korzyść z tego może mieć i policja, i liceum. W tym drugim przypadku wyszło to od razu, bo podniosła się atrakcyjność szkoły wśród kandydatów. Policja na efekty kształcenia musi poczekać co najmniej trzy lata.
- Idea jest zgłoszona do kuratorium jako "innowacja pedagogiczna" i przyjęta - ciągnie Pietrusiewicz. - Różnica między klasą ogólną a klasą bezpieczeństwa polega na zwiększonej ilości godzin przedmiotu wiedza o społeczeństwie oraz wychowania fizycznego (patrz ramka). Będą też specjalistyczne warsztaty i obozy.
Wedle opinii dyrektora, podobne szkoły w Wielkopolsce są tylko w Pile i Poznaniu, w woj. lubuskim nie ma chyba żadnej. Być może stąd ogromne zainteresowanie kandydatów nie tylko z regionu, ale i z Polski. Ponieważ liceum nie ma internatu, część uczniów musi dojeżdżać.

Dojazdy lub internat
- Jeśli komuś nie pasuje dojazd autobusem czy pociągiem to mieszka w internacie Zespołu Szkół Technicznych w Zbąszynku - mówi Sandra Buda, która dojeżdża z Siedlca. - Cieszę się, że do szkoły mam zaledwie pięć minut - dorzuca Anna Gryska ze Zbąszynia.
Jak się rzekło, nie tylko liceum jest zainteresowane rozwojem tej specjalności, lecz przede wszystkim mundurowi, którym brakuje kadr. Dlatego patronat honorowy nad klasą objął komendant wojewódzki policji, a Zespół Szkół nr 1 podpisał umowę o współpracy z komendą powiatową policji i poznańskim ośrodkiem szkolenia "niebieskich". Stamtąd będzie się rekrutowała kadra wykładowców, w tym technicy i specjaliści kryminalistyki.
- Myślę, że dzięki pomocy fachowców z policji warsztaty będą naprawdę profesjonalne - sądzi wychowawca I c, Tomasz Śliwa.
- Atrakcją zapewne będzie planowany zawsze pod koniec roku wyjazdowy "obóz kondycyjny z policją" - dodaje B. Pietrusiewicz.

 

Podziel się swoim zdaniem

teren@gazetalubuska.pl   Tel: 068 324 88 54

EUGENIUSZ KURZAWA (boa)

Fot. Alina Bok
(Gazeta Lubuska 2008)

powrót