Rozmowa z Marzeną Łuką, powrót
  nowym naczelnikiem urzędu pocztowego  


- Gratulacje dla tak młodej osoby na tak odpowiedzialnym stanowisku.
- Dziekuję. To prawda, że stanowisko jest odpowiedzialne, zwłaszcza dla kogoś, kto do tej pory pracował na małej poczcie na jedną czwartą etatu.

- Nie jest pani zbąszynianką. Jak pani tu trafiła?
- Jestem ze Starego Jastrzębska, gdzie obsługiwałam niedużą wiejską pocztę. A tutaj trafiłam dlatego, że na poczcie funkcjonuje tzw. droga do awansu. Byłam zgłoszona do puli kadry kierowniczej, spełniałam wymogi, więc gdy odeszła na emeryturę poprzednia pani naczelnik Teodora Sobieska, znalazłam się w Zbąszyniu.

- Od razu rzucono panią na głęboką wodę?
- Nie tak od razu. Dopiero od poniedziałku, 2 sierpnia pracuję całkowicie samodzielnie. Natomiast jestem tu od 12 lipca i pod opieką pani Teodory wdrażałam się do pracy. Jestem jej wdzięczna za pomoc. Będziemy zresztą wszyscy, cała załoga, w sobotę dziękować jej za 38 lat pracy tutaj, w tym za 30 lat kierowania pocztą. Do pracy dojeżdzała z Opalenicy. Uroczystość odbędzie się o 18.30
w Dąbkach. Ale wracając do pytania, to faktycznie dla mnie był to niesamowity przeskok.
Cóż, postanowiłam podjąć wyzwanie.

- Czy istnieje wykształcenie pocztowe?
- Nie ma zawodu pocztowca, jestem technikiem ekonomistą po średniej szkole, studiuję na piątym roku Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku rachunkowość i finanse przedsiębiorstw. Pracowałam dotąd cztery lata na poczcie.

- Iloma osobami pani kieruje?
- Tutaj jest urząd pocztowy trzeciej klasy, gdzie zatrudnionych jest 18 pracowników, w tym ośmiu listonoszy i sześciu asystentów okienkowych, ponadto dwóch kierowników zmiany.

- Co to znaczy "urząd trzeciej klasy"?
- Klasa zależy od ilości zatrudnionych pracowników. W sumie są cztery klasy. Placówka zbąszyńska jest dość spora, oprócz urzędu na ul. Senatorskiej istnieją w gminie podlegające mu agencje pocztowe w Łomnicy, Chrośnicy i w mieście na ul. Poznańskiej. My podlegamy Rejonowemu Urzędowi Poczty w Poznaniu. Ponadto mamy podział na siedem rejonów, trzy miejskie i cztery wiejskie, to obszary obsługiwane przez listonoszy.

- Jestem klientem, co mogęe dziś załatwic u pani na poczcie?
- Oprócz typowych usług pocztowych możemy np. założyc konto bankowe, udzielić kredytu
- jesteśmy bowiem pośrednikiem naszego Banku Pocztowego. Proszę tylko podejść do okienka...

- Dziekuję.

Rozmawiał: Eugeniusz KurzawaF

ot. Mariusz Kapała

E-mail: teren@gazetalubuska.pl powrót