Szlaki rowerowe :: Zbąszyń

Opisz wrażenia z przebytej trasy
Szlaki rowerowe

Szlak Emilii Szczanieckiej

  • Niepruszewo, Niegolewo, Michorzewo - 18 km
  • Michorzewo, Trzcianka, Brody, Pakosław, Posadowo, Lwówek Wlkp. - 18 km

Szlak chmielu

  • Lwówek, Chmielinko, Wytomyśl, Stary Tomyśl, Nowy Tomyśl, Bukowiec, Grodzisk Wlkp., Ptaszkowo, Woźniki, Granowo, Strykowo - 45 km

Szlak W.Z.

  • Buk, Opalenica, Porażyn, Bukowiec, Nowy Tomyśl - 28 km
  • Nowy Tomyśl, Sękowo, Jastrzębsko Stare, Chrośnica, Zbąszyń - 17 km

Szlak Bojowy Powstańców Wlkp.

  • Chrośnica, Leśne Domki, Przyprostynia, Perzyny, Nowa Wieś Zbąska, Nądnia, Zbąszyń

Szlak Kozła Zbąszyńskiego

  • Zbąszyń, Przyprostynia, Perzyny, Nowa Wieś Zbąska, Podmokle Małe, Podmokle Wielkie, Kosieczyn, Chlastawa ( zabytek klasy zerowej ), Zbąszynek, Dąbrówka Wlkp., Zbąszyń
    - 24 km

 


BABIMOST
W gm. Babimost zaplanowano zwiedzanie na trzech trasach, które rozpoczynają się i kończą w stolicy gminy. Pierwsza liczy około 18 km i wiedzie przez Smardzewo, drogą asfaltową. Odległość tę możemy pokonać w ciągu ok. 3 godzin, bez postojów. Druga trasa ma około 15 km i prowadzi przez malowniczo położone Leśniki, Linie i Wąchabno. Czas przejazdu drogami asfaltowymi i gruntowymi bez postojów to około 3 ,5 godz. Trzecia z tras to zwiedzanie osad Młyńsko, Kuligowo i Leśniki. Trasa liczy około 11 km, wiedzie drogami gruntowymi i asfaltowymi, a całość można pokonać w 2 godz. Wybierając się na wycieczkę na terenie gminy warto zwiedzić ratusz z I poł. XIX wieku, kościół parafialny św. Wawrzyńca, kościół cmentarny św. Jacka, Izbę Pamiątek Regionalnych, Skwer Muzyków Ludowych w Babimoście, gospodarstwo agroturystyczne w Kuligowie, a w Smardzewie - kościół, barokowy spichlerz dworski i gołębnik.

Mapka

KARGOWA
Spośród trzech tras możemy wybrać także w gminie Kargowa, wyjeżdżając i wracając każdorazowo do stolicy. Pierwsza liczy 22 km i wiedzie przez Karszyn, Siedczęm Klenicę i Dąbrówkę . Pokonać ją można w zaledwie 2 godz. Przejazd jest łatwy, bo wiedzie drogami asfaltowymi.
Druga trasa, o nawierzchni asfaltowej, prowadzi przez Stary i Nowy Jaromierz oraz Obrę Dolną, liczy 20 km i możemy ją pokonać w 1,5 godz. Na godzinną wycieczkę 14 kilometrową trasą można się wybrać przez Dąbrówkę i Karszyn. W Kargowej warto zwiedzić zabytkowy pałac i ratusz, park z cennymi gatunkami drzew. W Klenicy warto obejrzeć pałac Antoniego Radziwiłła, w Dąbrówce i Siadczy - ciekawe jrajobrazy przyrodnicze, a w lesie między Starym a Nowym Jarimierzem -obelisk, upamiętniający mord 41 więźniarek pochodzenia żydowskiego.

Mapka

MIEDZICHOWO
Dłuższe, około 4 godzinne trasy, liczące 28-30 km, wyznaczono na terenie gminy Miedzichowo. Rozpoczynają się one i kończą w stolicy gminy. Określono je jako średnio trudne. Wiodą one drogami leśnymi i utwardzonymi. Na pierwszą wycieczkę można wybrać się przez Łomnicę, Nowy Dwór , Zbąszyń i ponownie Łomnicę, w drugą - przez Trzciel, Jabłonkę Starą, Silną Nową, Borowy Młyn i ponownie Trzciel, a trzecia trasa wiedzie przez Bolewicko, Bolewice (nadleśnictwo), ul. Leśną, ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną, Smolarnię, Glinki i Sępolno. W Miedzichowie warto zajrzeć do Młynarzówki, pastorówki i kościoła, obejrzeć kościoły w Bolewicach, Łomnicy oraz kapliczkę i dzwonnicę w Stareej Jabłonce.

Mapka

SIEDLEC
Gmina Siedlec proponuje wyprawy 3-4 godzinne trasami liczącymi od 20 do 30 km. Wszystkie mają swój początek i koniec w stolicy gminy. Pierwsza wiedzie drogami asfaltowymi i gruntowymi przez Chobienice, Grójec Mały i Wielki oraz Wąchabno, druga o takiej samej nawierzchni - przez Starą i Nową Tuchorzę, Boruję i Mariankowo, a trzecia - drogami leśnymi przez Kopanicę, Podborowo, Rów Grabarski i Jez. Kopanickie i Kopanicę. Na trasie znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, a nad J. Chobienickim i na ścieżce przyrodniczej koło Kopanicy można obserwować zwierzynę leśną i okazy przyrodnicze.

Mapka

TRZCIEL
Na terenie gminy Trzciel, w zależności od czasu i celu podróży możemy wybierać między trasami od 11 do 23 gm. Wszystkie rozpoczynają się i kończą w różnych miejscach stolicy gminy. Najdłuższa wiedzie z z Rynku przez Strzyżewo, Przychodzko i Prądówkę, druga - 21 km - także z Rynku przez Świdowiec, Starą Jabłonkę, Borowy Młyn, Rybojady i Świdrowiec. Najkrótsza - 11 km rozpoczyna się na stadionie w Trzcielu i wiedzie przez Stary Folwark, Szklarkę Trzcielecką i Świdrowiec. W stolicy gminy warto obejrzeć domy sztachulcowe, neogotycki kościół, stary cmentarz żydowski przy drodze do Jabłonki. Amatorzy pieszych wycieczek mogą wybrać się z Trzciela do Pszczewa, wzdłuż J. Konin, Wielkiego i Chłop lub ścieżką przyrodniczą z Trzciela, krawędzią doliny Obry do Łysej góry. Ciekawą atrakcją na trasie jest wieża widokowa w Rybojadach czy stary młyn na rzece Czarna Woda.

Mapka

ZBĄSZYNEK
Na terenie gm. Zbąszynek możemy wybrać między trasami liczącymi od 15 do 18 km, które można pokonać w 1-2 godziny. Najkrótsza wiedzie ze Zbąszynka przez Dąbnrówkę Wlkp., Rogoziniec, Depot i powrotem do stolicy. Podczas drugiej też wyruszamy ze Zbąszynka przez Samsonki, Czarny Dwór, Dąbrówkę Wlkp., Boleń i Nowy Gościniec, a trzecia trasa wiedzie ze stolicy przez Chlastawę, Kosieczyn, Kręcko, Stradzewo, Kręcko, Winnicę, Kręcko i Nowy Gościniec. Na trasach warto obejrzeć drewniany kościół, bramę i dzwonnicę w Chlastawie, pałac i park w Dąbrówce Wlkp., zabytkowy dwór, pałac i kościół w Kosieczynie, kościół w Kręcku oraz przepięknie położony Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu.

Mapka

ZBĄSZYŃ
W gminie Zbąszyń można wybrać między trasami liczącymi od 20 do 42 km. Najkrótsza, na którą trzeba zarezerwować 2,5 godz. wiedzie przez Przyprostynię, Chobienice, Grójec Mały, Nową Wieś Zbąską, Perzyny, 3 godzinna - ze Zbąszynia przez Strzyżewo, Lutol Mokry, Dąbrówkę Wlkp., a najdłuższa - przez Przyprostynię, Chobienice, Kopanicę, Wąchabno, Podzamcze, Babimost, Podmokle Wielkie, Nową Wieś Zbąską i Nądnię. W stolicy gminy jest wiele zabytków jak chociażby kolegiata, wieża bramna, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, w Nądni - zabytkowa, czynna kuźnia, w Nowej Wsi Zbąskiej - Pomnik Powstańców Wlkp. Niestety w żadnej z gmin nie ma wypożyczalni rowerów. Jednoślady oferują jedynie niektóre gospodarstwa agroturystyczne. Coraz więcej osób chce natomiast aktywnie spędzać czas wolny. Warto, by w każdej z gmin powstał choć jeden punkt, w którym można by wypożyczyć jednoślady.

Mapka

Opis: Danuta i Roman Rzepa (Dzień Wolsztyński 2007)

 

strona główna

powrót